G-CASE Advisory Board FY'21

GLRS   District

 

GLRS

Counties

Advisory Member

1

Northwest GA

Bartow, Catoosa, Chattooga, Dade, Floyd, Gordon, Haralson, Paulding, Polk, Walker, Bremen City, Calhoun City, Cartersville City, Chickamauga City, Dalton City, Rome City, Trion City

Tania Amerson

 

2

North Central

Cherokee, Dalton City, Fannin, Gilmer, Murray, Pickens, Whitfield

Kristy Bone

Dir. Sp Ed Services

3

North GA

Banks, Dawson, Franklin, Forsyth, Habersham, Hall, Hart, Lumpkin, Rabun, Stephens, Towns, Union, White, Gainesville City

Katie Lowry

Dir Sp Ed

4

Metro East

Buford City, DeKalb, Gwinnett, Decatur City, Fulton, Rockdale

Blake McGaha

Ex Director

4

Metro West

 

APS, Cobb, Forsyth, Clayton, Douglas, Marietta City.

Cheryl Handley

Sp Ed Director

5

Northeast GA

Barrow, Clarke, Elbert, Greene, Jackson, Madison, Morgan, Oconee, Oglethorpe, Walton, Commerce City, Jefferson City, Social Circle City

Suzanne Korngold

Sp Ed Director

6

West Central

Carroll, Coweta, Harris, Heard, Meriwether, Troup, Carrollton City

Cammie Tysver

Sp Ed Director

7

Metro South

Butts, Fayette, Henry, Lamar, Newton, Pike, Griffin-Spalding Upson

Lenora Clarkson

Sp Ed Director

8

Middle GA

 

Bibb, Crawford, Houston, Jones, Monroe, Peach, Twiggs, Jasper

Catherine Brown

Dir. of Sp. Ed.

9

Oconee GLRS

Baldwin, Hancock, Johnson Putnam, Washington, Wilkinson

Pat Wolf

GNETS Director

10

East Georgia

 

Burke, Columbia, Emanuel, Glascock, Jefferson, Jenkins, Lincoln, McDuffie, Richmond, Taliaferro, Warren, Wilkes

Dr. Teri Pettyjohn

Dir. Sp Services

11 -12

West GA

Chattahoochee, Clay, Muscogee, Randolph, Talbot, Quitman, Stewart Crisp, Dooly, Macon, Marion, Schley, Sumter, Taylor, Webster

Loranda Crimes Dir St Support

13

East Central

 

Bleckley, Dodge, Laurens, Montgomery, Pulaski, Telfair, Treutlen, Wilcox, Wheeler, Dublin City

TaKeshia Thomas

Sp Ed Director

14

Southeast GA

Appling, Bulloch, Candler, Evans, Jeff Davis, Screven, Tattnall, Toombs, Wayne, Vidalia City

Nicole Balkcom Dir Sp Ed

15

Coastal Area

 

Bryan, Camden, Chatham, Effingham, Glynn, Liberty, Long, McIntosh

Mindy Yanzetich

Sp Ed Director

16

Southwest GA

Baker, Calhoun, Colquitt, Decatur, Dougherty, Early, Grady, Lee, Miller, Mitchell, Seminole, Terrell, Thomas, Worth, Pelham City, Thomasville City

Kerri Miller

Director

17

South GA

Ben Hill, Berrien, Brooks, Cook, Echols, Irwin, Lanier, Lowndes, Tift, Turner,

Marcus Richardson

Dir Sp Ed

18

South Central

Atkinson, Bacon, Brantley, Charlton, Clinch, Coffee, Pierce, Ware, Valdosta City

William Hall

Dir Sp Ed