GLRS District
|
GLRS
|
Counties
|
Advisory Member
|
School System
|
1
|
Northwest GA
|
Bartow, Catoosa, Chattooga, Dade, Floyd, Gordon, Haralson, Paulding, Polk, Walker, Bremen City, Calhoun City, Cartersville City, Chickamauga City, Dalton City, Rome City, Trion City
|
Amanda Oxford
|
Catoosa County
|
2
|
North Central
|
Cherokee, Dalton City, Fannin, Gilmer, Murray, Pickens, Whitfield
|
Jessica Chastain
Dir. Sp Ed Services
|
Gilmer County
|
3
|
North GA
|
Banks, Dawson, Franklin, Forsyth, Habersham, Hall, Hart, Lumpkin, Rabun, Stephens, Towns, Union, White, Gainesville City
|
Katie Lowry
Dir Sp Ed
|
Lumpkin
County
|
4
|
Metro East
|
Buford City, DeKalb, Gwinnett, Decatur City, Fulton, Rockdale
|
Blake McGaha
Ex Director
|
Fulton County
|
4
|
Metro West
|
APS, Cobb, Forsyth, Clayton, Douglas, Marietta City.
|
Trina Smith
Sp Ed Director
|
Douglas County
|
5
|
Northeast GA
|
Barrow, Clarke, Elbert, Greene, Jackson, Madison, Morgan, Oconee, Oglethorpe, Walton, Commerce City, Jefferson City, Social Circle City
|
Suzanne Korngold
Sp Ed Director
|
Oconee County
|
6
|
West Central
|
Carroll, Coweta, Harris, Heard, Meriwether, Troup, Carrollton City
|
Cammie Tysver
Sp Ed Director
|
Carroll County
|
7
|
Metro South
|
Butts, Fayette, Henry, Lamar, Newton, Pike, Griffin-Spalding Upson
|
Charles Kelley
|
Griffin-Spalding County Schools
|
8
|
Middle GA
|
Bibb, Crawford, Houston, Jones, Monroe, Peach, Twiggs, Jasper
|
Catherine Brown
Dir. of Sp. Ed.
|
Crawford County
|
9
|
Oconee GLRS
Door Prize
|
Baldwin, Hancock, Johnson Putnam, Washington, Wilkinson
|
Tiera Bowen
Sp Programs Dir.
|
Putnam County
|
10
|
East Georgia
|
Burke, Columbia, Emanuel, Glascock, Jefferson, Jenkins, Lincoln, McDuffie, Richmond, Taliaferro, Warren, Wilkes
|
Michelle Dye
|
Burke County
|
11 -12
|
West GA
|
Chattahoochee, Clay, Muscogee, Randolph, Talbot, Quitman, Stewart Crisp, Dooly, Macon, Marion, Schley, Sumter, Taylor, Webster
|
Kristen Stokes
|
Crisp County
|
13
|
East Central
Basket and Door Prize
|
Bleckley, Dodge, Laurens, Montgomery, Pulaski, Telfair, Treutlen, Wilcox, Wheeler, Dublin City
|
Cindy Felkins
|
Bleckley County
|
14
|
Southeast GA
|
Appling, Bulloch, Candler, Evans, Jeff Davis, Screven, Tattnall, Toombs, Wayne, Vidalia City
|
Mary Susan Arnold
Dir Sp Ed
|
Jeff-Davis County
|
15
|
Coastal Area
|
Bryan, Camden, Chatham, Effingham, Glynn, Liberty, Long, McIntosh
|
Mindy Yanzetich
Sp Ed Director
|
Liberty County
|
16
|
Southwest GA
either
|
Baker, Calhoun, Colquitt, Decatur, Dougherty, Early, Grady, Lee, Miller, Mitchell, Seminole, Terrell, Thomas, Worth, Pelham City, Thomasville City
|
Kerri Miller
Director
|
Oaktree GNETS
|
17
|
South GA/Coastal Plains
|
Ben Hill, Berrien, Brooks, Cook, Echols, Irwin, Lanier, Lowndes, Tift, Turner,
|
Dr. Vakesha Mays
|
Valdosta City
|
18
|
South Central
|
Atkinson, Bacon, Brantley, Charlton, Clinch, Coffee, Pierce, Ware, Valdosta City
|
Dana Vickers
|
Coffee County
|
|